Wyrób noży – użycie materiałów

1

Struktura materiałów użytkowanych przez człowieka z biegiem lat modyfikuje. Do wyrobu bazowych instrumentów, mebli czy budowli na początku używano drzewa czy kamieni. Wspólnie z rozwojem nauki odnaleziono cement, plastik, stal, stopy metali i setki innych półproduktów. Przy wyrobie co niektórych artykułów zastępowało się oraz zastępuje składniki nowszymi, bądź też spełniającymi wymogi klienta. Wolno to niezwykle łatwo pokazać na przykładzie hamulców samochodowych, które od lat są wytwarzane ze stopu metalu oraz powszechnie używane w samochodach do użytku codziennego.

 

Ze względu na atrybuty materiałów użytych przy ich uformowaniu, nie ma większej różnicy czy są rozgrzane lub nie. Jednakże w czasie rajdów oraz wyścigów samochodowych, gdzie temperatura takich hamulców dochodzi do kilkuset stopni celsjusza, nie spełniały godnie swojego zadania, dlatego długo testowano nowatorskie materiału oraz dopiero ceramika dała zadawalające rezultaty. Dziś hamulce ceramiczne są szeroko wykorzystywane w wyścigach i rozmaitych rajdach. Notabene sama ceramika znajduje wiele innych zastosowań niż tylko garnki czy zastawy. Jednym z najnowszych hitów sprzedaży są Japońskie noże, jakie są wytrzymalsze oraz nie potrzebują tak częstego ostrzenia jak szablonowe. Na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy między nimi, wyglądem zwłaszcza się nie wyróżniają. W większości wypadków wytwarzane są w takich samych odcieniach jak metalowe noże, a różnice odnotujemy dopiero przy dłuższym użytkowaniu.

 

Ceramika wykorzystywana do ich produkcji ma niemniej jednak jedną wadę, jaka uniemożliwia zastosowanie jej na przykład przy produkowaniu siekier czy scyzoryków, chodzi mianowicie o jej kruchość. Noże narażone są na wiele upadków, uderzeń lub innych ekstremalnych warunków, w których narażone są na dużo uszkodzeń mechanicznych. Do ich produkcji nadal używa się stereotypowych stopów przeróżnych metali, które być może trzeba częściej ostrzyć, niemniej jednak bez zarzutu sprawdzają się w warunkach polowych lub wojskowych.

 

Zobacz także: kamienie wodne taidea

Opublikowano w

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *