Vod seriale

Przemysł kinematograficzny jak żaden inny adoruje nagradzać: klepać po plecach następnych reżyserów, zachwycać się znamiennymi niwami aktorek, które przychodzą i umierają. Od Oscarów po nagrody Bafta – kinowa specjalizacja nie ma chwileczek wytchnienia od szwendania się po czerwonym dywanie czy też odnotowywania sporych przegranych i nieoczekiwanych wygrywających.

<br><br>

Kim jest możnowładca Oscar?<br><br>Złota statuetka to bez dwóch sformułowań w najwyższym stopniu znana i adorowana nagroda. Oscar, w wersji dla pedantów Nagroda Akademii Kinematograficznej, urodził się w wyniku fantazji jednego z dostarczycieli studia Metro-Goldwyn-Mayer, Louisa B. Mayera. Istotnie z inicjatywy Mgm wynikł pierwszy komitet, który na pewno dopiero składał się z najprzejrzystszych gwiazd kina tamtych terminów, jak chociażby Douglas Fairbanks.

<br><br>

Pierwsze rozdanie nagród Oscar ukończyło się na obszernej gali 16 maja 1929 roku, a w wyścigu po statuetkę wzięły udział filmiki nastawione przez wcześniejsze dwa lata. Przy obecnej ekstra rozrodczości specjalności ta formuła nie miała szans się obronić, z tego powodu teraz rywalizacja trwa między obrazami mającymi swoją premierę od 1. stycznia do 31. grudnia danego roku, ponadto samą galę przekazano na luty.

<br><br>Nagrodę Oscar zna każdy, jednak skąd wzięło się określenie opracowanej w prezencji art-deco złotej figurki wysmukłego rycerza, dostojnie odciążonego o nóż? Z grubsza w połowie lat trzydziestych Xx wieku rozpoczęto powszechnie używać już znanego skrótu, wprawdzie poniekąd hollywoodzkie pogłoski nie rozwiewają niepewności o tym, kto jako pierwszy przedłożył termin Oscarów. Dwie w najwyższym stopniu popularne teorie przyznają laury Margaret Herrick, bibliotekarce Akademii Filmowej, która miała zobaczyć nieautentyczne podobieństwo figurki do swojego wuja, Oscara oczywiście. Inni wolą dać wiarę, że to Betty Davis zestawiła poczciwego rycerza do dawnego małżonka. 

And the Winner Is…

<br><br>

Poza grą i splendorem dla przemysłu kinematograficznego główna jest też cała okładka Oscarów, w której zestaw wstępuje w zasadzie rutynowe naciągnięcie i dramatyczna atmosfera towarzysząca otwieraniu łapówek z nazwiskami nagrodzonych – Filmy animowane. Kategoria kategorii nierytmiczna – w taki sposób od lat największe emocje ożywiają nagrodzenia dla najlepszych: filmu, reżysera, filmu a także aktorki w ziemiach pierwszo- i wtórnych. Z odrobinę małymi rumieńcami na twarzach specjalizacja monitoruje przyznawane wyróżnienia dla filmiku ożywianego a także charakteryzacji.

<br><br>Wygrani i przegrani

<br><br>

Poprzez lata przypisywania nagród przez Akademię Filmową widzieliśmy stówy pewniaków, murzynek koni, obszernych przegranych, a także doznawaliśmy wielgachne odpadnięcia sprawionym wyborem. Zakłady dotyczące woli komitetu są obstawiane z nie małym zacięciem niż tenis i piłka nożna. Szczególnie sporne zdarzały się wskazania minionych latek, niezmienne i politycznie bezpieczne. Mamucie emocje wzbudziło odejście do domu z kwitkiem Leonardo Dicaprio. Aktor znowu musiał dać sobie radę gustem, tym razem dla Matthew Mcconaugheya.

<br><br>Oscarowe machlojki<br><br>Faktycznie nie powinno się zwyciężać oscarowych konkurencji – żeby odnieść sukces handlowy wystarczającym jest samo znalezienie się na liście nagrodzonych. Niebotyczne nakłady pieniężne, jakie producenci potwierdzają na promocję potencjalnych hitów uhonorowanych poprzez Akademię Filmową, zwracają się z nawiązką i okazują nadzwyczaj rentowną inwestycją. Bezsprzecznie można mówić o tajemniczych porozumieniach na mniejszą i obszerniejszą miarę, a jeżeli dać wiarę wieściom, dochodzi nawet do smarowania fallusów komitetu. Największe fabryki kinematograficzne, jak Universal, Dreamworks, Miramax a także 20th Century Fox zatrudniają chociażby strategów, którzy zajmują się promowaniem potentatów do nagrody. Przykłady brudnych zagrań to głównie operacja wśród pismaków tematycznych, czyli „pogłoski” o wygrywających oscarowych zmagań, a zarówno pomawianie antagonistów, radzące, iż antagonistów zawiera treści homofobiczne albo szerzy antysemityzm. Prawdopodobnie kampania o Oscara bardziej przypomina krwawe akcje kurtuazyjne niż doktrynerską i dogłębną jatkę, tymczasem czym byłoby kinowe łono natury bez czaru i magii tej obszernej nocy? 

Sprawdź także: Vod seriale

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *