Tonery i tusze – czas coś wydrukować!

Zbudowaliśmy plik i chcemy go wydrukować. Selekcjonujemy należyte polecenie w programie go redagującym. W tym czasie dane elektroniczne przenoszone są z komputera do drukarki. Zapoczątkowaniu drukowania akompaniują procesy odbywające się w obrębie sprzętu drukującego. Bęben światłoczuły, będący szczegółem centralnym tonera laserowego, pozostaje poddany ładowaniu elektrostatycznemu. Za to zjawisko poważne są elektrody ładujące. Przeważnie są wewnątrz tonera. Później taki obciążony elektrostatycznie bęben zostaje naświetlony laserem.

Obraz wysłany do druku, przekazany laserem, utrwala się na bębnie. Dzieje się to to naturalnie dzięki zmianie obciążeń elektrycznych bębna na przeciwstawne. Powstał obraz elektrostatyczny wydruku. Bęben obraca się, wałek magnetyczny transportuje na niego toner. Barwnik lgnie do miejsc, jakie wcześniej naświetlił laser. Ważną rolę gra listwa podająca, jaka decyduje o ilości tonera i jego rozłożeniu na bębnie. Drukowanie dobiega zakończenia, kiedy bęben pokrywa kartkę tonerem. Nie jest on niemniej jednak jeszcze w pełni z nią połączony, może się od niej oddzielić.

 

Jak wymienić toner?

Gdy dojrzejemy, że stopniowo pogarsza się jakość wydruku, oznacza to, że kończą się tusze do drukarek. Jeśli nie zamienimy go, to drukarka nie będzie posiadała materiału, jakim wypełni kartkę. W większości wypadków kończeniu się proszku, prócz widocznych oznak na wydrukach, towarzyszyć będą komunikaty wyświetlane na ekranie drukarki. Co uczynić w takim przypadku? Nie pozostaje nam nic innego, jak wymienić toner. Osoby nie mające doświadczenia w samodzielnym uzupełnianiu pojemnika z proszkiem, powinny w tym wypadku kupić toner wymiennik (w przypadku kartridżu Toner-Kit) albo oddać zużyty toner do regeneracji.

Zamiana tonera jest dosyć łatwa, a proces ten (w zależności od modelu drukarki) różni się tylko niuansami. Należy:

1. Po uzyskaniu komunikatu o kończącym się tonerze/tuszu – stopujemy pracę z drukarką.

2. Unosimy osłonę drukarki – w przypadku tuszy, podajnik z kartridżami automatycznie się wysunie.

3. Wyjmujemy toner/pojemnik z tuszami.

4. Instalujemy nowy toner.

5. Drukujemy stronę testową.

 

Po poprawnym zainstalowaniu tonera, drukarka jest jeszcze raz gotowa do pracy oraz dalszego drukowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *