Czym są sprężarki oraz jak działają?

Sprężarki to sprzęty, z jakimi spotykamy się często. Są zauważalne w wielu zakładach przemysłowych, oraz w każdym, zwykłym mieszkaniu! Wentylator, lodówka lub elektroluks… To tylko drobne przykłady. Głównym zadaniem przeciętnej sprężarki jest intensyfikowanie ciśnienia gazów. Nieraz oczekiwany jest efekt wymuszenia przepływu medium. Jesteśmy w stanie również bez ograniczeń zmienić temperaturę oraz gęstość określonego czynnika. Jak dostrzega się, sprężarki są sprzętami zdolnymi do przekształcania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do pojemnika dominuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a w następnej kolejności sprężone. To naturalnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz maszyny. Ciśnienie na wylocie musi posiadać o dużo większą wartość, aniżeli atmosferyczne. Inaczej medium nie oswobodzi się ze zbiornika. Wybitnie ważnym szczegółem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów towarzyszą wielkie straty energii w postaci ciepła. Wobec tego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym przypadku, dojdzie do przegrzania sprzętu, a nawet jej zniszczenia! 

Opis działania sprężarek

Misją sprężarki jest zwiększenie ciśnienia określonego gazu. Taki wynik zwiemy sprężaniem. Gazy mają swobodną budowę molekularną. Dlatego tak łatwo przerobić ich kształt i pojemność. Wymaga to jednakże gigantycznych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz zostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Tudzież wykorzystana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązująca obecność chłodnicy. Bez wyśmienitego systemu chłodzenia, sprężarka nadzwyczaj szybko uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza sprężarki gaz zostaje zassany. Tuż przy otworze dominuje ciśnienie ssawne, trochę niższe od atmosferycznego. Tudzież ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest niesłychanie wysokie. Dzięki temu czynnik jest szybko przetłaczany na zewnątrz. Oprócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki sprawia kilka innych efektów. 

Następuje zmiana gęstości i temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają nadzwyczaj stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy monitorujemy uwalniane ciepło. 

Dopuszczalne jest też przymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator natęża ruch powietrza w wyznaczonym kierunku.

Zobacz także: sprężyny gazowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *